Problemy skórne przy nietolerancji pokarmowej. Jak rozpoznać objawy?
MARTA MAJSZYK-ŚWIĄTEK • dawno temu • 4 komentarzeNasza skóra to integralna część całego organizmu. Bardzo często problemy ze skórą łączą się z problemami innych organów, co czasami może prowadzić do błędnych diagnoz i nieprawidłowej pielęgnacji.
Układ pokarmowy – nietolerancje pokarmowe
Układ pokarmowy podobnie jak nasza skóra ma kontakt ze środowiskiem zewnętrznym, a tym samym z patogenami. Składniki pokarmowe wchłonięte przez jelito odżywiają m.in. skórę. Szybki postęp cywilizacyjny i zmiana diety w kierunku produktów wysoko przetworzonych z dużą ilością składników pochodzenia nienaturalnego powoduje, że organizm zaczyna się buntować. Coraz częściej mamy problem z występowaniem nietolerancji pokarmowych.
Objawiają się one często zaburzeniami pracy układu pokarmowego lub zostają utajone. Objawy z pozoru niezwiązane z układem trawiennym potwierdzają, jak bardzo ten układ ma wpływ na działanie innych organów.
Skóra jest najlepszym przykładem występowania utajonych nietolerancji pokarmowych. Najczęstszym objawem jest pojawienie się zmian w postaci krostek, grudek czy niewielkich ranek. Takie zmiany bardzo często mylone są z trądzikiem i jego różnymi odmianami. Podobnie jest z występowaniem suchości skóry.
Lekarze dermatolodzy najczęściej zaczynają szukać przyczyn w układzie hormonalnym, pomijając problemy z układem trawiennym, co skutkuje nieefektywną terapią i brakiem efektów na skórze.
Dowiedz się więcej: Poznaj niezwykły wpływ błonnika na układ pokarmowy
Problemy skórne – jak rozpoznać przyczynę?
Jeśli terapia skórna zastosowana przez kosmetologa lub lekarza dermatologa od dłuższego czasu nie przynosi efektów, warto zacząć obserwować swój organizm. Należy zacząć od restrykcyjnej diety i założenia zeszytu obserwacji. Z każdym kolejnym tygodniem do diety należy wprowadzać nowe składniki i obserwować, co dzieje się z naszą skórą.
Jest to proces długotrwały, ale skuteczny, eliminując składniki, które potencjalnie wpływają negatywnie na naszą skórę, przyczyniamy się do jej znaczącej poprawy. Ważne jest, aby podczas takich obserwacji ograniczyć działanie preparatów zewnętrznych oraz leków, aby nie interpretować mylnie reakcji skóry.
Można pójść na skróty i wykonać badania na alergie i nietolerancje pokarmowe, jednak jest to dość droga metoda i nie zawsze daje miarodajne wyniki. Czasami usunięcie z diety jednego składnika poprawia jakość skóry i nie trzeba prowadzić restrykcyjnej diety.
Należy pamiętać o tym, aby wybierać kosmetyki, które w swoim składzie nie zawierają substancji, które powodują naszą nietolerancję. Wszak nie spożywamy kosmetyków, ale jeśli coś nie służy naszemu organizmowi od środka, nie będzie raczej służyło także od zewnątrz.
Pamiętajmy, że po ustaleniu, jakie składniki pokarmowe wpływają na naszą skórę negatywnie oraz wykluczeniu ich z diety, należy kontynuować pielęgnację skóry i wspierać ją w regeneracji i utrzymaniu efektów.
Zobacz także: Nietolerancja pokarmowa
Autorką tekstu jest Marta Majszyk-Świątek
Ten artykuł ma 4 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze